Ландшафтен дизайн

Ландшафтен дизайн

Средата, в която живеем.
Картината пред очите ни всеки ден.
Пространствата, през които вървим.
Въздуха, който дишаме, звуците, които чуваме…
Това е пейзажа, който създава един Ландшафтен архитект.

Разбира се повечето от нас живеят в градска среда, която предпочитаме да не забелязваме. Малко са изключенията на хармонично втъкана зелена природа сред улиците и сградите на съвременния градски дизайн. А срещнете ли я някъде, неудържимо ви привлича погледа. Затова и е така желана от всички, които работят с клиенти или са дотолкова съзнателни, че да пожелаят да работят, творят и релаксират в една хармонична среда. Пейзажите, които създаваме около нас, влияят на настроението, на съзнанието, на начина по който възприемаме нещата около нас, на разговорите и мислите.

Направата на една Градина е творчески процес. Когато човек професионално се заеме с тази работа, той е подготвен на много нива като например знания от областта на изкуството, дизайна, географията, геодезията, ботаника, зоология, екология, психология и мн. др.

Наемането на професионалист, помага за изясняване на целите и идеите при оформянето на площите, които са предвидени за озеленяване. За формирането им с помощта на предимно природни елементи – повърхност на земята (релеф, почва), инертни материали, водни елементи и растителност. А също и малки архитектурни форми и ниско строителство като алейна мрежа, настилки, ниски подпорни стени и др.

Внимателното проектиране, ситуиране на елементи и използване на декоративни детайли помага да се създаде онова пространство, което максимално ще удовлетворява ползващите го.

 

В проектните работи се определят приоритетите в стила на бъдещата Градина, показва се как ще изглежда, а основната им роля е да се определят строителните и посадъчни материали, нужни за дизайна и строителството на зелени площи. Така се оптимизира времето на изпълнение, избягват се грешки, загуба на средства и всевъзможни несъответствия при работата на терен. Създава се една жизнеспособна Градина.

Една от основните трудности при тази работа е човек реално да си представи как ще се развива Градината след пет, десет и повече години. Трябва да се предвиди динамиката на изгледите, тъй като картината, която се създава тук е четириизмерна. Разглеждат се различни природни процеси, които с времето влияят и променят елементите на ландшафта.

Така че никак не е случайно, че преди да се засади и едно растение, трябва да си представим всичко предварително, да създадем Градината във въображението си, а после да я пресътворим в реалността предвид възможностите, които са ни предоставени – устройство на терен, климат, финансови възможности и др. Нужно е да се вземат предвид всички онези детайли, които определят качеството на бъдещите природни композиции и зелени площи.

Препоръчително е мястото да бъде посетено от ландшафтен дизайнер, който ще прецени архитектурата на сградите, общото състояние на терена, осветеността от слънчева светлина, ветрове, тип и състояние на почвата, съществуваща растителност и инженерни комуникации и т.н. На терена може да се разбере вида и въздействието на околния ландшафт. Важно е да се уточнят предпочитания и вкусове, стил и структура на бъдещото благоустройване.

Проектирането обикновено започва със зониране, което да е логическо и функционално, максимално удобно за ползващите Градината. След това се пристъпва към композиране на алейната мрежа. Оформянето на красива и същевременно съобразена с ходовите линии алейна мрежа е нелесна задача. Пътеките, алеите, пешеходните и автомобилни подходи образуват скелетът на композицията на един парк или Градина. Ландшафтният архитект е този, който правилно ще определи посоките, по които се минава, оптималната ширина на алеите, материалите, от които да се изградят.
Релефът на даден терен понякога е доста ограничаващ фактор, но добрият дизайнер може да го превърне в благоприятно поле за изява. Различните геопластики, терасирането или шкарпирането на терена, също трябва да бъдат хармонично включени в композицията.

Архитектурните форми – и като материали, и като стил допълват и обогатяват основната идея. Те трябва да са в унисон със стила и характера на алейната мрежа.

Подборът и аранжирането на декоративната растителност е най-важната работа при проектирането на Градината. Колкото и добре да познавате цветята, може да сте сигурни, че ландшафтният архитект има по-дълбок поглед върху характера на всяко едно растение – за специфичните му изисквания относно светлина, поливане, почва, температури, растеж и развитие, промяна през сезоните, периоди на цъфтеж и т.н. В съответствие с това дизайнерът ще предвиди точните места, както и гъстотата на засаждане. При съчетаването на растенията, освен цветове и височини, се съблюдават и редица композиционни закони, мотиви и форми ( категоричност, пропорционалност, визуалност, целенасоченост, времетраене, покой и движение, симетрия и асиметрия…) Дизайнерът, с неговите знания и опит, би могъл да направи едно малко пространство да изглежда по-просторно само като борави с релеф и растителност. При подборът на растенията винаги се взима под внимание и степента на поддържане, която се очаква – ако се предполага по-екстензивна поддръжка, ландшафтният архитект препоръчва по-лесни за отглеждане видове.

Накрая се обмислят аксесоарите – скулптурна украса, делви, къщички за птици…И тук е добре да се доверите на дизайнера, защото едно неумело подбрано градинско джудже може да иронизира цялата красота на Градината, докато елегантната статуя би направила дворът по-стилен.

Освен всичко това ландшафтният архитект може да предложи интересни не конвенционални идеи, които да превърнат Градината в своеобразно произведение на изкуството с художествена стойност