Озеленяване
Дъх на Градина
Проучване - Концепции - Проектиране - Узаконяване - Изпълнение - Поддръжка - Консултации

ОЗЕЛЕНЯВАНЕ

ландшафтна архитектура

Поддръжка

Създаване

Галерия

Фирма за Озеленяване

Търсете ни на тел:
0885 955 513

==============
ЦЕНИ И ОФЕРТИ
==============

.

 
Как, кога и къде да засеем семената

В желанието ни да обогатим градината си с нови цветове, закупуваме от базари, събираме от паркове и градини, разменяме с приятели, най-различни видове семенца. И когато идва моментът да ги засеем, си задаваме въпроса. Как? Кога? Къде?



Ето няколко общи правила

Първото нещо след като се сдобиете със семена, е да подготвите почвата. Семената се садят в пръст различна от тази, в която се гледат възрастните растения. Нужно е тя да е по-лека и по-влагоемна. Създаване на такава почва става чрез наторяване с угнил оборски тор, прибавяне на листовка и повечко пясък.

Преди засяването, повърхността на почвата се заглажда и леко се притиска. Това се прави, тъй като е желателно семената да са на еднаква дълбочина. Когато сеем в градината, го правим на редове или в гнезда, а в съдове е разпръснато.
Заравянето на семената, трябва да е плитко, почвения слой над тях е да е 2-3 пъти по-дебел от тях и да е съвсем рохкав. Когато семената са много малки, не ги покривайте, просто поставете тъмен лист хартия отгоре и го махнете веднага след покълването им.

След като засадите семената е много важно, да ги полеете, а по-добре е почвата, в която ги садите да е влажна. Водата е много важен фактор. Семената поемат голямо количество , без нея те не могат да покълнат. Разбира се поливането трябва да става внимателно, особено при по-дребните семена.

Следващата манипулация е да покриете съдовете със стъкло, с цел намаляване на изпарението и поддържане редовна влага около никнещите семена. В последствие пониците постепенно се привикват към обикновените въздушни условия.

Семената се сеят в зависимост от биологичните изисквания и продължителността на живота на самите растения, както и от техните особености и големина.

1) Семена на растения, които не търпят разсаждане, се сеят направо на определеното място, където ще живеят и цъфтят. За да са на оптимално разстояние и да не си пречат, се прореждат поне два пъти.
- мак, латинка, ешолция и др.

2) Семената на двугодишните растения, се засяват в градината на полусенчесто място през лятото. Пикират се още в ранна възраст, също на полусянка в градината и през октомври се засаждат на постоянно място. Някои от тях започват да радват с цвят още първата есен.
- теменужка, силене, незабравка и др.

3) Семената на летните цветя, трябва да се засяват още през март, за да се получат цъфтящи растения през май. Те не понасят температура под 0 градуса, и затова семената им се засяват в сандъчета, намиращи се в затоплени и светли помещения. За да получим здрави и силни растения е добре сандъчетата да се изнасят през топлите часове от деня на слънце. Когато растенията нараснат и започнат да си пречат, се разделят в други съдове, където остават докато премине опасността от пролетни слани.
- тагетес, циния, кученца,пламъче, агератум и др.

4) Семената на саксийните растения, също се сеят в съдове, но младите са по-деликатни и трудно се отглеждат в обикновени домашни условия.
- калцеолария, циклами и др.

5) Семената на градинските многогодишни растения се засяват през април – май в наторена градинска леха. Когато поизраснат, те се пикират на 10 – 15 см. разстояние (също в градината) и през есента се засаждат на постоянно място. Те обикновено зацъфтяват от втората година.

Растенията, които не образуват семена поради хибриден характер или други причини, се размножават само по вегетативен начин.

 

Bookmark and Share

Дъх на Градина