Озеленяване
Дъх на Градина
Проучване - Концепции - Проектиране - Узаконяване - Изпълнение - Поддръжка - Консултации

ОЗЕЛЕНЯВАНЕ

ландшафтна архитектура

Поддръжка

Създаване

Галерия

Фирма за Озеленяване

Търсете ни на тел:
0885 955 513

==============
ЦЕНИ И ОФЕРТИ
==============

.

 
Растението папирус
живият символ на първата произведена хартия

 

В растителния свят има едно растение, което мнозина от вас познават, но малцина са тези, които знаят, че това е растението, което позволило на човека да запази за поколенията своите чувства, мисли, открития, да остави писмени паметници, достигнали до наши дни.

 

Още в древността папирусът е изиграл значителна роля като източник на хартия. Египтяните преди 4 хил. години са правили от стъблата на тези растения големи свитъци, наречени също папируси. Приготовлението на тази хартия било едно от най-сложните производства. За целта от стеблата се отделяли първо сърцевината, която се нацепва на дълги, тънки ленти. Те се нареждат една до друга на гладка дъска, навлажняват се с вода и върху тях се поставя напряко още един ред. След като се притискат с преса, стържат и заглаждат, тези ленти се изсушават на слънце. Върху този папирус се залепва и втори. Отделящият се при това сок залепвал разпрострените ленти в монолитна еднородно лента. После съединявали тези ленти в една обща лента, дълга около 40 м. По този начин се получавал жълт плат на свитъци, който много приличал на хартия. За да се задържи мастилото, папирусите се потапяли във воден разтвор от брашно.

Някои от сбирките на египетските библиотеки притежавали 30 000 свитъка, които замествали съвременните книги. Благодарение на папирусите и до днес са запазени данни за живота на Древния Египет. Най-старият папирус намерен в египетска гробница е на 5000 години.

Струва си да се знае, че китайците са започнали да изработват хартия от бамбукови влакна значително по-късно.

Растението папирус (Cyperus Papyrus) произхожда от тропическа Африка. Сега той се среща в диво състояние само край бреговете на горното течение на река Нил, край езерото Чад и басейна на реките Конго и Нигер. Растението образува край бреговете високи до 5 м. вечно движещи се зелени стени, които понякога се простират на цели километри.

Стъблата на растението са триръбести и дебели колкото ръка. На върха им се издигат линейни листа, разположени в три реда, които образуват оригинални чадъри. Над зеления чадър се развиват цветовете, събрани в сложен клас. Стъблата имат въздухоносен паренхим и големи междуклетъчни пространства, запълнени с въздух. Както при повечето водни и блатни растения, това приспособление не им позволява да потъват във водата.

Не напразно папирус в превод от арабски значи речен дар.

В миналото освен свитъци от стъблата са се правили и малки двуместни рибарски лодки, запушвали с дървесината цепнатините в по-големи лодки и кораби, плели рогозки и кошници. Кората използвали за направа на сандали, а от влакната тъчели платна, много по-ценни от ленените. В библейски времена от това растение била изплетена дори и люлката на Моисей. Прочут е и корабът на Тур Хейредал, изработен от папирус и наречен на бог Ра, който е извършил успешния си рейс по Атлантическия океан.

Още едно ценно качество на папируса е ядливото му коренище, което има вкус, близък до този на бадема. Често корените на папируса израстват в изобилие и навлизат от брега към водата. Те се вият като бели въжета, дърпани постоянно от течението на водата. В почвата, при основата на листа, се образуват големи коренища, чрез които растението се размножава. Местните жители ги употребяват като храна в суров, печен и пържени вид.

Коренищата са основна храна и на хипопотамите. Тези животни обитавали долното течение на река Нил, където в миналото растял папирус, а с изчезването на папируса изчезвали и те. Хипопотамите веднага се премествали там, където расте в изобилие любимото им растение, тоест по горното течение на реката.

Тези, които имат това велико растение или тези, които са решили да го отглеждат у дома, е необходимо да знаят, че трябва да му осигурят максимално голяма саксия и никога да не забравят да го поливат обилно. Добре е дори саксията да е без дупка и корените му винаги да са във вода. Поставете папируса на възможно най-светлото място и бъдете сигурни, че то ще достигне височина 3 м. Изсъхналите стъбла смело изрязвайте – на техните места ще изникнат нови три. Размножаването му е доста лесно, просто изрежете една дръжка под розетката с листа, обърнете я наопаки и я потопете в буркан с вода - не след дълго от пазвата на листата ще пораснат спящите пъпки. Може да го размножите и чрез разделяне на коренището и естествено можете да го размножите и от семена.

Този вид папирус, както и по-дребния вид Cyperus alternifolius, са лесни за отглеждане и би било чудесно да ги има във вашия дом.


Мартин Р. Варсано

Bookmark and Share



Дъх на Градина